De indiska tvättnötterna på bilden kan nog vara världens smartaste nötter! De kan nämligen tvätta dina kläder....eller bli till såpa...eller schampo.
Jo, det är helt sant! Och helt naturligt! Några nötter i en tvättpåse (eller en strumpa kanske) tillsammans med tvätten är allt du behöver. Rena rama sanningen :-)
Kom in till oss så kan vi förklara närmare!
Och du, man kan använda samma nötter flera gånger vilket gör tvättandet till ett rent, naturligt och billigt vardagsgöra! Miljövänligt och ekonomiskt! Kan det bli bättre?
Lev Frisk arbetar på fler fronter, bland annat samarbetar vi med företag som erbjuder sina anställda friskvård på jobbet i form av massage. Just nu har vi en ledig tjänst på ett av dessa företag.
Vi söker Dig som är (certifierad) massör för att arbeta med företagsmassage! Arbetet är på deltid. Vi lägger stor vikt på både erfarenhet och personlighet!
Hör av dig till oss för mer information eller skicka in din ansökan direkt till info@levfrisk.com .Ange "företagsmassage" i rubrikraden.
Varmt välkommen med din ansökan redan idag!
Lev Frisk
08-550 807 88
Köttfri måndag eller vegetarisk måndag sprider sig genom landet och även i många andra länder i västvärlden. Syftet är att minska köttkonsumtionen i Sverige framförallt för miljöns skull. Mängden kött som vi svenskar äter har ökat kraftigt under de senaste 50 åren.
Men att minska vår köttkonsumtion med en ynka måltid per vecka skulle ju kunna bidra till fler positiva effekter för varje individ som vågar sig på en köttfri måndag, eller vilken annan dag som helst egentligen. En vegetarisk dag per vecka gör att vi får leta fram recept som kanske både är gamla och nya för oss själva. Mer grönsaker (helst krav-märkta) är ju faktiskt ganska bra för hälsan dessutom. Fibrer och vitaminer är inga fel :-)
Utmana dig själv med en vegetarisk dag varje vecka. För din egen skull och för din omvärlds skull!
Läs mer på www.kottfrimandag.se om idén bakom begreppet!
Lev sunt och lev friskt!


Lägg till kommentar